Skip to content

INTELIGENTNY SLAJD MIKROSKOPOWY: Próbka trzpienia bawełny (Polskimi)

English Français Deutsche Nederlandse Italiano Polskimi Portuguesas Español 中国 日本人 한국어

 

 

Stained cross section of a cotton stem

 

Unikalne zalety osadzania celulozy w ścianach komórkowych bawełny sprawiają, że jest to ważny i wszechstronny materiał do produkcji tekstyliów i innych produktów. Badanie włókien bawełny wykazało, że mają one unikalne zalety w porównaniu z innymi tkankami roślinnymi. Włosy z bawełny są jednokomórkowym przerostem komórek naskórka. Historia wzrostu włókien bawełny obejmuje wydłużenie i pogrubienie ścianek komórek. Ci, którzy badają bawełnę, mogą określić jakość plonu za pomocą mikroskopu.

Ta próbka szkiełka wybarwionego przekroju bawełnianego trzonu wydaje się niebieska z powodu barwienia Methelyne Blue zastosowanego do podkreślenia struktury poszczególnych komórek owocowych na tle. Barwienie próbek jest tylko jedną techniką, która pomaga uczniom badającym próbki mikroskopowe w celu ustalenia, czym są (ich morfologia).

Roślina jest krzewem pochodzącym z tropikalnych i subtropikalnych regionów na całym świecie, bawełna była niezależnie udomowiona w Starym i Nowym Świecie. Włókno jest najczęściej przędzone na przędzę lub nić i wykorzystywane do wykonania miękkiego, oddychającego materiału. Wykorzystanie bawełny do tkanin jest znane do czasów prehistorycznych; fragmenty tkaniny bawełnianej datowane na 5000 lat pne Chociaż uprawiany od czasów starożytnych, to wynalazek bawełnianego dżinu obniżył koszty produkcji, co doprowadziło do jego powszechnego zastosowania, i jest obecnie najczęściej używaną tkaniną z naturalnych włókien w odzieży.

[powrót do indeksu]