Skip to content

Explore Scientific Smart Microscope Slide: Trzonek Bawełny (Polskimi)

English Français Deutsche Nederlandse Italiano Polskimi Portuguesas Español 中国 日本人 한국어


Podczas gdy większość rodzajów komórek jest tak mała, że ​​do ich obserwacji potrzebny jest mikroskop, włókna bawełny są dobrze widoczne gołym okiem, osiągając długości do 2 cali (50 mm). W rzeczywistości włókna bawełny mogą być najdłuższymi komórkami każdej rośliny. Ale równie fascynujące bawełniane komórki macierzyste wymagają obserwacji pod mikroskopem w temperaturze 40X lub wyższej. Komórki w łodydze mają różne rozmiary i są ułożone w wyraźne granice, które tworzą symetrię.

Bawełna to miękkie, puszyste odcinkowe włókno, które rośnie w torebce lub kapsułce ochronnej wokół nasion roślin bawełny z rodzaju Gossypium. Włókno to prawie czysta celuloza. W naturalnych warunkach torebki bawełniane będą miały tendencję do zwiększania dyspersji nasion.

Roślina jest krzewem rodzimym w regionach tropikalnych i subtropikalnych na całym świecie, w tym w obu Amerykach, Afryce i Indiach. Największa różnorodność dzikich gatunków bawełny występuje w Meksyku, a następnie w Australii i Afryce. Bawełna była niezależnie udomowiona w Starym i Nowym Świecie. Angielska nazwa pochodzi od arabskiego (al) qutn قُطْن, który zaczął być używany około 1400 AD. Hiszpańskie słowo „algodón” również pochodzi od arabskiego.

Włókno jest najczęściej przędzone na przędzę lub nić i wykorzystywane do wykonania miękkiego, oddychającego materiału. Wykorzystanie bawełny do tkanin jest znane do czasów prehistorycznych; fragmenty tkaniny bawełnianej datowane na 5000 lat pne zostały wydobyte w Meksyku i cywilizacji Doliny Indusu (współczesny Pakistan). Chociaż uprawiany od czasów starożytnych, to wynalazek bawełnianego dżinu obniżył koszty produkcji, co doprowadziło do jego powszechnego zastosowania i jest obecnie najczęściej używaną tkaniną z naturalnych włókien w odzieży.

Microscopes from Explore Scientific

 

See all Microscopes from Explore Scientific

[back to index]