Skip to content

Explore Scientific Smart Microscope Slide: Próbka Puchu Mniszka Lekarskiego (Polski)

English Français Deutsche Nederlandse Italiano Polskimi Portuguesas Español 中国 日本人 한국어

Explore Scientific SMART MICROSCOPE SLIDE: Dandelion Fluff SamplePozornie delikatny, puszysty wierzchołek nasion mniszka lekarskiego ma niesamowite właściwości strukturalne, które pozwalają nasionu przemieszczać się w powietrzu, jakby przymocowane do małego spadochronu, zanim spadnie na ziemię. To białe elementy puchu (znane jako pappus, struktura w kształcie pędzla), które tworzą w kształcie pierścienia wir niskiego ciśnienia powietrza za nasionami. I to właśnie działanie przy niskim ciśnieniu powietrza pomaga utrzymać pływające ziarno mniszka lekarskiego na niewiarygodnych odległościach (niektóre nasiona mogą przebyć ponad 100 kilometrów w ciepłym, suchym powietrzu). Jest to podobne do funkcji kształtu płata w skrzydle ptaka lub skrzydła samolotu, w którym kształt płata wytwarza niższe ciśnienie, gdy powietrze porusza się przez skrzydło, aby umożliwić mu lot. Dzięki pappus pod mikroskopem ujawnia się misterny szczegół jednego z najbardziej eleganckich wzorów natury.

 

Airborne Dandelion Seed

 

Ten preparat z puchu Mniszka lekarskiego jest niebieski ze względu na plamy Methelyne Blue użyte do podkreślenia struktury na tle. Bez plam puch wydaje się zasadniczo bezbarwny, co utrudnia zbadanie subtelnej struktury. Barwienie próbek jest tylko jedną techniką, która pomaga uczniom badającym próbki mikroskopowe w celu ustalenia, czym są (ich morfologia).

Nazwa zwyczajowa „Mniszek lekarski” pochodzi od francuskiego słowa „dent-de-lion”, co przekłada się na „Ząb Lwa”. Te rośliny kwitnące należą do gatunku Taraxacum, dużego rodzaju roślin kwiatowych z rodziny Asteraceae, które pochodzą z Eurazji oraz Ameryki Północnej i Południowej. Dwa gatunki, T. officinale i T. erythrospermum, występują na całym świecie.

 

See all Microscopes from Explore Scientific

[back to index]